27 Ocak 2015 Salı

Johnny's Şirketinin Gelecekteki Başkanı Açıklandı!!!


Oldukça dolu bir güncellemeyle bir kere daha birlikteyiz efenimmm~ Özellikle KAT-TUN un JYJ ile mücadelesinin neticesini alana kadar beklettim güncellemeyi çünkü en azından benim açımdan büyük önem taşıyordu. Ancak bunun haricinde Johnny's ENT. in geleceğini ilgilendiren çok önemli açıklamalar geçtiğimiz hafta içinde patlak verdi. Öncelikli olarak bu konuya yer vermek istiyorum. Sonuçta Johnny's in geleceği bu şirketle anlaşmalı bütün grupları ve yetenekleri de ilgilendiriyor..


Uzun bir süredir sizlere Johnny's şirketi içindeki güç mücadelesinden ve Fujishima Julie Keiko nam-ı diğer Julie Kitagawa ile Iijima Michi arasındaki iktidar çekişmesinin dedikodularından bahsediyordum. Sonunda bu dedikodular öyle bir noktaya ulaşmış durumda ki Johnny's şirketinin sahibi Johnny Kitagawa'nın kız kardeşi, Julie'nin annesi, ikinci başkan konumundaki Mary Kitagawa'nın deyim yerindeyse patlamasına yol açtı. Her şey Shuukan Bunshun'un Johnny's içindeki güç dengeleriyle ilgili yaptığı bir haberle başladı. Mary, kızı Julie ve önemli bir kaç kişi ile birlikte Matsumoto Jun, Ikuta Toma ve Masuda Takahisa'nın katıldığı özel bir yemek üzerine yazılmış bir haberdi bu. Bu habere çok sinirlenen Mary Kitagawa gazete ile söyleşi yapmak istediğini iletti. 30 yıldır tek bir söyleşi vermemiş bu gölge yöneticiyle bizzat görüşme imkanı yakalayan gazeteciler de elbette bu teklife balıklama atladılar. Ancak söyleşi beklendiği üzere sakin ve bilgilendirici bir söyleşi olmadı tam tersine hedefte Iijima'yı gazetecilerin gözlerinin önünde yerin dibine sokarak saygınlığını zedelemek vardı.

Söyleşi zamanı geldiğinde Marry yanında iki şirket avukatı, bir üst düzey şirket yöneticisi ve iki yardımcısıyla birlikte söyleşi yapılacak yere gelmiş. Johnny-san (83) ın ablası olan bu kadının ondan daha genç ve canlı göründüğü yazılmış. Her ne kadar şirketin başkanı Johnny olsa da onun genellikle yetenek avcılığı yaptığı ve idari işlerle şirketin yardımcı başkanı olan Mary'nin ilgilendiği her zaman söylenen bir şeydi. Sanırım yanında Johnny olmadan böyle bir söyleşiye kalkışmasını ya elindeki güce ya da onun da desteğini aldığına yorabiliriz.

Johnny's 50 yıldan fazladır bu abi kardeşin yönetiminde, bir aile şirketi. Julie de bu kardeşlerden birinin büyük kızı. Oysa Iijima aileden biri değil. Şirket bir zamanlar SMAP ın ard arda gelen skandallarından bıkıp onları deneyimsiz ve menajerlik işine bile başlamamış genç bir stajyerin, Iijima'nın menajerliğine bıraktıklarında durumun bu durumlara geleceğini sanırım asla tahmin etmemişlerdi. Zira Iijima özellikle SMAP'ın bel kemikleri olan Kimura Takuya ve Nakai Masahiro'nun desteğini ve saygısını kazanarak grubu düştükleri çukurdan çıkarmakla kalmamış, onları şirketin gelmiş geçmiş en çok satan grubu haline getirmiştir. Sonrasında ona teslim edilen Kis-My-Ft2, Yamapi ve Sexy Zone grupları için yine SMAP ın özellikle de Nakai'nin büyük destekleriyle güzel şeyler yapmaya çalışmıştır. Son zamanlarda AKB48 tarzı satış stratejilerine yakınlığıyla eleştirilse de gruplarının birbirlerine desteklemesi konusundaki özenini devam ettirmekte.

Julie Kitagawa da kötü bir yönetici değil. Özellikle de Arashi'nin bir dönem dibe vuran satışları sonrasında Matsumoto Jun'un Hana Yori Dango dizisinden gelen popülaritesini çok iyi kullanarak grubu şu anda bulunduğu duruma getirmeyi başarmış biri. Kanjani8 için yaptıkları ortada. KAT-TUN ise bir süre ortalıkta dolanıp tarafsız takıldı, bir ara Iijima'nın grubu SMAP ile yakınlaşsa da sonrasında Julie'nin ekibine katıldı. Bunda sanırım Kame'nin etkisi çok büyük. Julie ayrıca TOKIO, NEWS, Ikuta Toma ve Hey Say Jump! gruplarının da menajeri. Julie'nin en büyük eksikliği yönetimi altına bırakılan çok fazla grup olması dolayısıyla hepsiyle eşit derece ilgilenemeyecek bazılarının geri plana düşmelerine neden olması. Bkz NEWS.Iijima ve Julie arasındaki mücadele televizyon programlarında da kendini gösteriyor. Iijima Tv Asahi ve TBS kanallarında güçlü. Julie ise NTV de. Fuji TV yarı yarıya bölüşülmüş gibi görünüyor. Uzun bir süredir ikisine ait olan yeteneklerin birbirlerinin programlarına konuk olmamaları zaten dikkatleri çekiyor ve söylentilere neden oluyordu. 24 Hours programında ana sunucular Kanjani8 olmasına rağmen Smap'ın konuk olması, Kimura'nın son dizisi Hero'nun son bölümünde Kanjani8 üyesi Yokoyama Yu'nun rol alması derken bu sene sonunda Matchy-san'ın 35. sanat yılı dolayısıyla hepsini bir sahnede görme şansına erişmiş olduk. Bütün bunlar yavaş yavaş ayrılıkların yok olacağına işaret mi diye düşünüyorduk ki bu söyleşi patlak verdi. Mary'e bu durumdan bahsedildiğinde kadın sesini kızgın bir şekilde yükselterek gazetecilere bağırıyor.

" Burada kaba olduğunu düşündüğüm şey ne biliyor musunuz? Sizin Julie için başkan adayı demeniz! Bu sanki tartışmaya açık bir şey! Bunda yanlış olan ne var? Kendi öz kızımın şirketi devralmasında yanlış olan ne var? Başkan adayı demek sadece kabalık yapmak! Julie gelecekte BAŞKAN OLACAK! Shii-san Julie'miz başkan adayı mı? "

Bu noktada Mary yanında getirdiği üst düzey yöneticiye dönerek ondan da " Hayır, bu yanlış efendim. " diyerek doğrulama alıyor. Böylece ilk kez resmi olarak gelecekte Johnny's şirketinin başkanının Julie olacağı açıklanmış oluyor.

" Bundan doğal bir şey olamaz değil mi? Eğer ben hastalanırsam yerime Julie geçerek başkanlığı devralacak. Ama sizi hayal kırıklığına uğratacağım, hala Shii-san'dan bile daha sağlıklıyım. Önceden yeteneklerimiz az iken bütün menajerlik işleriyle ben ilgileniyordum, Johnny sadece show işleriyle ilgileniyordu. Şimdilerde yeteneklerimiz çok fazla. Julie'nin ne kadar çok çalıştığını göremiyor musunuz? "

Mary sahte konser ürünleri konusunda çetelerle ve yakuzayla nasıl mücadele ettiğinden de bahsediyor. " Bir yerde Yakuza bile kendisinden yüksekte olanları dinler. " diyerek üstünlük taslamaktan da geri kalmıyor. " Eğer gerçekten böyle bir bölünme varsa bu benim yönetimdeki zayıflığımı gösterir. Böyle bir şey varsa Iijima'nın şirketten ayrılmasını sağlarım çünkü bu bize yapılmış bir saldırı demektir. " dedikten sonra Mary yanındaki görevlilerden birine dönerek " Iijima nerde? Git ve onu ara! Hemen buraya gelsin! " diyerek sert bir şekilde emir veriyor. Görevli hemen denileni yaparken Mary " Bunshun-san siz Iijma'nın kızıma karşı bir bölünme içinde olduğunu iddia ediyorsanız bunu ondan doğrulamamda herhangi bir yanlış olamaz değil mi? Çünkü gerçekten böyle bir şey varsa bu çok utanç verici olur. " diyerek yaptığını geçerli göstermeye çalışıyor. Oysa ki o anda Iijima'nın nerede olduğunu, işinin olup olmadığını bile umursamıyor.

Iijima'yı beklerken Mary Julie doğduğu andan itibaren onu başkanlık için yetiştirmeye başladığından bahsediyor. Onu nasıl müzikallere götürdüğünden, İngilizce ve Fransızca öğrenmesini sağladığından özellikle bahsediyor. Çünkü Mary'e göre İngilizce bilmeyen biri şirketin başkanı olamazmış. Gazetecilere yazdıklarının fanlar tarafından okunduğunu ve bunun kötü bir şey olduğunu söylüyor. Çünkü ona göre fanlar sadece yetenekleriyle ilgileniyorlarmış, şirket onları ilgilendirmezmiş. Yoksa Matchy'nin nasıl 35 sene boyunca fanları olurmuş. ( Burada Mary hayal dünyasına yolculuk ediyor. Zira Matchy'nin 35. yıl kutlamasında gördük ki herkes ondan feci halde sıkılmış durumda. Hatta onu tanımayanlar olunca Matchy'nin sizler yoksa bu ülkede yaşamıyor musunuz gibi ego patlaması yaşadığını bilmeyen yok XD )


30 dakika sonra Iijima solgun ve kafası karışmış bir halde mekana geliyor. Gazetecileri selamlayıp iş kartını sunduktan sonra oturuyor. Mary gazetecilere Iijima'ya sorularını sormalarını söylüyor ve bölünmeler hakkındaki sorular geliyor. Iijima,

" Aslında ben de çok sıkıntı yaşıyorum. Zaten ben de bu konu hakkında bir şeyler yapmak istiyordum. Bazı şeylerin fanların internet üzerindeki yazıları sonucunda oluştuğunu düşündüm ama şimdi gazeteler de bu konular üzerinde yazmaya başladığı için insanlar gerçekten böyle bir şey olup olmadığını merak eder oldular. Tam anlamıyla kendimi mağdur gibi hissediyorum eminim Julie-san da böyle hissediyordur. Ben her ne kadar buna engel olmak istesem de eğlence sektöründeki rekabet herkesin sevdiği bir kavram. "

Gazeteci " Peki ya neden Arashi ve SMAP çok zor birlikte çalışıyorlar? "

Iijima " Bunun belirli bir nedeni yok asl- "

Tam bu noktada şimdiye dek sessizce Iijima'yı dinleyen Mary sertçe lafını kesiyor.

" Sonuçta onlar dans edemiyorlar değil mi? "

Tam Iijima'nın önünde, SMAP ın menajerlerinin ve gazetecilerin önünde bunu söyledikten sonra devam ediyor.

" Birlikte çalışsalar bile SMAP dans edemiyor değil mi? İki grup arasındaki dans yeteneğinin farklılığını göremiyor musunuz? "

Elbette imparatoriçe kabaca böyle şeyler söyleyince Iijima aksini iddia edemiyor. Mary yeteneklerini sadece dans eden çocuklardan seçtiklerini, dans etmenin önemini anlatan bir şeyler zırvalıyor ama bunlar TV Show gibi dans etmeyi gerektirmeyen programlarda bile iki grubun yan yana gelmemesini açıklamıyor elbette. Gazeteciler bunu gündeme getirince Mary Iijima'ya temsilcisi olduğu grupları soruyor. Iijima " Smap, Kisumai... " derken yine lafını kesiyor.

" Iijima'nın kontrolündeki grupları bir programlara koymasında yanlış olan bir şey yok değil mi? Burada bir yanlış varsa onun SMAP ın menajerliğini çok uzun süre yapmış olmasıdır. Ajansımızın TOP yeteneği Matchy bile ( Haahahahehhshahapgfdgdf) zaman zaman menajer değiştiriyor ve istediğiyle çalışıyor. Ama size açık olmam gerekirse ellerimi Iijima'nın kontrolündeki gruplara uzatmam. Çünkü dediğim gibi yeteneklerin dans edebilmeleri gerek. "

Mary sustuğunda odaya büyük bir sessizlik çöküyor. Mary dur durak bilmeden yine Iijima hakkında konuşmaya devam ediyor. Ona Takizawa'nın yayınlanması gereken bir programının son anda iptal edilerek yerine bir SMAP showu yayınlanmasından sonra çok kızdığını söylüyor. Elbette sonuçta Tackey Julie'nin kontrolünde olmasa da Iijima'nın kontrolünde de değil. Bu noktada Mary artık egonun ve hakaretin zirvesine ulaşıyor.

" Pek çok kişi Iijima'ya temkinli yaklaşıyor. Çünkü korkutucu olduğunu düşünüyorlar. Benim gibi korkutucu çünkü beni taklit etmeye çalışıyor. Bence benim kadar korkutucu değil. "

Beklendiği üzere Iijima konuşmaya giriyor.

" Eğer konuşmama izin verirseniz açıklamak istiyorum. Televizyon kanalları eğer benden korkuyorsa bunun tek nedeni ortalıkta dolaşan dedikodu ve iddialara gerçekmiş gibi inanmalarıdır. Kendini büyük bir iftiranın kurbanı gibi hissediyorum şu anda. "

Ama elbette ki bu Mary için yeterli olmuyor. " Hayır bu büyük bir problem. Bu yüzden buraya gelmeni istedim. Sana sormadan ve herhangi bir kanıtım olmadan seni kovamam değil mi? " diyerek göz dağı vermeye başlıyor.

" Burada Bunshun-san ve herkesin önünde söylüyorum Iijima, eğer gerçekten bize karşı gelmek istiyorsan SMAP ı da alıp şirketten  hemen ayrıl. Şimdi istifanı istiyorum!' "

Mary'nin sert sözlerine ve istifa isteğiyle karşı karşıya kalan Iijima ciddiyetle bir kere daha söylentileri yalanlıyor.

" Hayatım üzerine yemin ederim ki böyle bir bölünme savaşı yok. "


Peki bu yalanlamara karşılık her yıl Johnny's tarafından düzenlenen Countdown konserinde yaşanan ve Kinki Kids'in Domoto Koichi'si tarafından ilk kez sahnede kabul edilen gerçeğe ne demeli? O zaman patlak verdiğinde yayından hemen kesilmişti bu kısım ama fanlar duyacağını duydu. Şöyle ki normalde şirkete katılım hiyerarşisine göre sahneye çıkmaları gerekirken Julie'nin grupları bir, Iijima'nın grupları birlikte sahneye çıkarak şaşkınlık yaratmışlardı. Her iki tarafın gruplarının da sahneden ayrılmasından sonra sahnede kalanlar sunucular Kinki Kids ve Tackey ile Tsubasa idi. Böyle olunca Domoto Koichi Tackey'e dönerek " Eh bizler tarafsız olanlarız değil mi? " diyerek fanları şoke etti. Bu iki grup her zaman tarafsızlık ilkesi gereği iki tarafa da yakın davranmıyorlardı. Daha çok Johnny'nin grupları olarak kalmaya devam ediyorlardı. İki grup da hem Julie'nin hem de Iijima'nın yeteneklerinin programlarına katılıyorlar, onları da konuk ediyorlardı.

Bundan bahsedildiği zaman Mary'nin gözleri kocaman açılıyor. Kendi yeteneklerinin bile bu savaştan haberdar olması nedense onu çok şaşırtıyor. Iijma ise " Orada değildim bu yüzden bilmiyorum. " diyerek cevap veriyor. Mary ise bu söylemin kayıtlı olup olmadığını araştırma peşinde. Çünkü ona göre Domoto bunu mikrofon elindeyken söylemiş olamaz. Mary ödün vermiyor çünkü ona göre yetenekleri sevimli birer çocuk, böyle şeyler söyleyemez. " Eğer ajanstan istifa bile etseler fanlar onları gittikleri yere takip edeceklerdir değil mi? Çünkü bu yüzden fanlar." diye basit bir kuram sunuyor. 

" Eğer gerçekten Julie ve Iijima arasında bir problem olursa kızımdan yana olurum. Çünkü o benim kızım. Iijima'nın ayrılmasını sağlarım. Ajansımızın TOP yeteneği SMAP değil Matchy'dir. Iijima ajansımızın TOP yeteneği kim? " 

Bu noktada bile bile Iijima'yı " Kondo Masahiko " yani Matchy demeye zorluyor. Bunu söylerken son derece moralsiz görünse bile bu Mary'i durdurmadı. Sarcasmın doruklarına ulaşan Mary yine Iijima'ya dönerek,

" Iijima'nın genel menajer olduğu şirket J-Dream, genel başkanı ise Johnny. Johnny asla şirkette olmuyor, dökümanları incelemiyor, neler olup bittiğini bilmiyor, o halde onu kovalım ne dersin? Burada Iijima ile konuşuyorum! Nasıl benim şirketime karşı böyle şeylerin gündeme gelmesine izin verirsin? Kullandığın kelimeler konusunda daha dikkatli olmalısın. Eğer Iijima Julie'ye karşı gelirse onu kovarım çünkü o benim kızım değil. Eğer Iijima Julie'ye karşı gelirse bana gelmiş olur. Bu da beni arkamdan bıçaklamakla aynı şeydir. Kabul edebileceğim bir şey değildir. Gerekirse SMAP ı çağırır onlarla bu büyük problemi de konuşurum. Eğer bir şirket sahibi olmak istiyorsa gidip kendi şirketini kursun. Iijima ne kadar başarılı olursa olsun ben kızımın tarafında yer alırım. "

Üçüncü kez Iijima'yı kovabileceğinden bahseden Mary'e bu kez Higashiyama hakkındaki dedikoduları soruyorlar. Sonuçta geçtiğimiz sene vefat eden ve Johnny's in annesi lakaplı üst tabakadan kadının ilk tercihinin Higashiyama olduğu açıklanmıştı. Higashiyama ve Julie arasındaki evlilik dedikodularının da aralarındaki 20 yaş farka rağmen halen devam ettiği de hatırlatıldı. 

Mary ise " Eğer Julie ile evlenebilecek biri varsa bu ancak Matchy olabilir. Onun annesini çok severdim. Julie de çok severdi. Ancak Julie Mathcy'den pek hoşlanmaz. Matchy de onunla evlenmeyi kabul etmez. Ama annesi ve ben bu evliliği isterdik. " diyerek şimdiye dek ortaya çıkmamış bir dedikoduyu kendi ağzıyla yumurtlayıveriyor. Bundan sonrasında Mary yeteneklerini ne kadar sevdiğinden bahsetmeye başlarken Iijima izin alarak oradan ayrılıyor.


Makale burada bitiyor. Biz de bildiklerimizle durumu değerlendirebiliriz. Johnny's en başından beri bir aile şirketiydi. Ancak Johnny işten elini ayağını çekmeye başladığında gruplar menajerlere emanet edildi. Menajerler birer şirket başkanıymış gibi güçlendiler. Özellikle de Iijima giderek gücünü arttırdı. Bu öyle bir yere geldi ki artık Julie'nin otoritesini tehdit eder hale geldi. Ancak elbette Julie kendisi kapışamayacağı için durumu annesine bıraktı ve böylece Mary kızını Iijima'yı yerin dibine sokarak savundu. Şirketin bir aile şirketi olduğunu ve böyle kalacağını açıkça yüzüne vurdu ve eğer şirket konusunda umutları varsa hem kendisinin hem de güvendiği SMAP için kapının açık olduğunu açıkça belirtti.

Bu nerden baksanız çok büyük bir meydan okumadır. Mary açıkça Iijima'ya eğer gücün yetiyorsa şirketten ayrıl ve SMAP la birlikte kendi şirketini kur demiştir. Çünkü SMAP dışında sanmıyorum ki Yamapi, Kis-My-Ft2 ve Sexy Zone onu izlesin. Önlerinde şirketten ayrılınca solup giden bir Akanishi Jin ve Tanaka Koki örneği varken hem de. Ancak olur da ayrılırlarsa bunun tek nedeni dışlanmaları olacaktır. Yamapi'ye gözden çıkarılmış muamelesi yapılması, Kis-My-Ft2 zamanında debut yapacak en güçlü grupken onları Iijima'ya vermeleri ve Sexy Zone'un debutu sonrasındaki düşüşü neticesinde Iijima'ye terk edilmesi düşünülürse... 

Iijima şu anda bekliyor. Johnny ve Mary öldükten sonra Julie şirketin başına geçtiğinde yapacağı bir hamle varsa yapacak veya Mary'nin ona yaptığı bu aşağılama sonrasında cidden SMAP ı da beraberinde alıp gidecek. Julie şirketin başına geçtiğinde her şeye hakim olamayacak eskisi gibi. Dolayısıyla meydan Iijima'ya kalacak. Belki de bunu bekliyordur. Eğer Julie kendisini takip eden bir menajerler takımı oluşturmazsa işi çok zor. Iijima ve SMAP şirketten ayrılır ve kendi şirketlerini kurarlarsa biterler mi? Hiç sanmıyorum. Sonuçta SMAP halen çok sevilen bir grup. 1 milyon seyirci toplayan konser turlarını henüz bitirdiler. TV Shıowları iyi reytingler alıyor. Kendi himayelerindeki diğer küçük gruplara ve yeteneklere de destek oluyorlar. Bence beklentilerin aksine bu şirket başarılı olacaktır. Her şey şu anda Iijima'ya bağlı. Iijima kilit isim.

Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim Mary makalede Yakuza bağlantılarından bile eser miktarda bahsetmiş ki buna inanamadım. O.o Bu göz korkutma değil de nedir? Uzun yıllardır Johnny's in yeteneklerinin skandallarını yakuza bağlantıları sayesinde bastırdığı dilden dile dolaşır dururdu. Çok da  yalan değilmiş galiba. O.o Julie yönetiminde bir şirketin eskiye bağlı kalmaya devam edeceği veya artık günümüz şartlarına uymaya başlayacağı konusundaki çelişkiler önemli. Johnny's 21. yüzyıla girmemişiz gibi davranmaya devam edemez. Johnny's market stratejini sadece kendi ülkesi olarak belirlemiş. Bunda yanlış bir şey yok. O halde yurt dışındaki fan kitlesinin onlar için ne kadar önemli olduğuna dair şeyler söylemeyecekler arkadaş. Bu insanlar nasıl sizin gruplarınız hakkında bilgi sahibi olacak? Bir youtube kanalınız bile yok.

Halbuki sadece tanıtım amaçlı bile olsa yani mesela PV lerin yayınlandığı ve her grup için ayrı ayrı açılacak Youtube kanalları güzel olmaz mı sizce? Kpop grupları Youtube'u etkin bir şekilde kullanarak milyonlarca fan edindiler. Bu fanlar ülkelerine gidiyor, turist sayısını arttırıyorlar, para yatırarak yayınladıkları albüm vs alıyorlar, konser düzenlendiğinde kapalı gişe oluyor ve bu insanlar konser ürünlerine de para yatırmaya hazır bir kitle. Sen tutup böylesi önemli bir kitleyi yok sayarsan ancak yerinde sayarsın. Bu açıdan Iijima başa geçtiğinde bu tarz değişiklikler yapabilecek kapasitede biri gibi görünüyor. Julie ise bizler için kapalı kutu. Ailesinin kararlarını izleyecek mi yoksa devrim niteliğindeki kararlar mı verecek bilemiyoruz. Mesela Kame İtalya Film Festivali'nde özel ödül alıp çok övüldüğü zaman Julie menajer olarak çok fazla övgü almış, bu kadının fazlasıyla hoşuna giderek Kame ile gururlanmıştı. Belki de Kame'nin oradaki başarısı yüzünden ve V6 grubunun da bir film sonrasında popülaritesini düzeltmesi sayesinde artık Johnny's film ödüllerini kabul etmeme kuralını bu sene yıktı. Bu da Julie'nin gelişmelere çok da kör olmadığını gösteriyor bence.

Önümüzdeki zaman diliminde neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Gruplarımız için hayırlı ne olacaksa o olur umarım :)


KAT-TUN ve JYJ arasındaki nefes kesen birincilik mücadelesini KAT-TUN açık bir farkla kazanmayı başardı. Resmen köşe kapmaca oynarcasına 1.lik bir JYJ nin eline geçti bir KAT-TUN un. Ama neyse ki KAT-TUN un özel versiyonu sayesinde aralarındaki fark epeyce açıldı. Son gün ikinci gün ve son gün eklenen müzik kartlar bile JYJ için birinciliği kazanmasında etkili olamadı. Bence bunda onların yürüttüğü bir taktik hatasının büyük etkisi var. Singleları " Wake Me Tonigth " sadece tek bir şarkı içeriyor ve çıkardıkları 14+1 müzik kartın hepsi de aynı parçayı içeriyor dolayısıyla, sadece kartların üzerindeki üyelerin resimleri farklı o kadar. Oysa eğer ki 3-4 şarkılı bir single çıkarmış olsalar ve müzik kart seçenekleri daha farklı olsa satışlarının yükselmesi işten bile değildi. Yine de tek bir şarkı içeren singlelarının müzik kartlarla birlikte toplamda 135.000 satması bile başarıdır. Sadece kendilerine rakip seçtikleri KAT-TUN u fazla küçümsediklerini düşünüyorum ya da kendilerini fazla büyük gördüler bilemeyeceğim. Bu başarı sayesinde KAT-TUN kuruluşlarından itibaren 23. birinciliğini kazanarak Kinki Kids'in peşinden düşmemiş oldu. Yaklaşık 10 single sonra ve hala 1. olmaya devam ederlerse Kinki'nin Guinnes Rekorlar kitabındaki rekorunu egale edebilecekler. Bakalım önümüzdeki yıllar neler gösterecek. Ancak ben bu sene 3-4 single bekliyorum KAT-TUN dan. Mart'ta, yazın ve bir de sonbaharda yayınlanacak singlelar ile özlemimizi giderelim.

KAT-TUN toplamda 191. 505 adet satarak Oricon'u birinci bitirmeyi başardı. Bu rakam BIRTH singlelından beri ulaştıkları en yüksek rakam. Neredeyse BIRTH ile aynı rakama ulaşmayı başardılar ki BIRTH Kame'nin çok popüler dizisi Youkai Ningen Bem'in them parçası olduğu için çok satmıştı. Dead or Alive da Kame'nin filminin them parçası olduğu için 2. ve 3. hafta satışlarıyla uzun zaman sonra ilk kez 200 bin sınırını geçecekler. Gerçekten çok mutluyum^^

KAT-TUN

LE ① 50,946
LE ② 57,364
REGULAR 40,564
SP VERSION 42,631

TOPLAM : 191.505


JYJ 

CD 86,308
MUSIC KART 49,248

TOPLAM : 135,556


Kuruluşlarından itibaren 1 numara listesinin ilk 3 ü

1 ) Kinki Kids 34 single 2 ) KAT-TUN 23 single 3 ) NEWS 17 singleKAT-TUN SC Premium Show'un bu ayki konukları NEWS grubu oldu. Yeni singleları 2. haftasında 9.908 adet satarak toplam satışını 150.052 adete ulaştırmış durumda. Hala tanıtımlarına devam ediyorlar. Bu kez hem söyleşileri uzundu hem de beklenen collab gerçekleşti^^ NEWS ve KAT-TUN grupları arasındaki benzerlikler hep bu iki grup hayranlarının birbirlerine karşı sempati duymasına neden olmuştur. Üyelerin de iyi anlaşmaları sonucu fanlar da birbirlerini destekliyorlar. :) Bu medley bizlerin uzun süredir beklediği bir şeydi diyebiliriz. Birlikte söyledikleri şarkılar sırasıyla şu şekilde,


Maru ve Massu - Weeeek 
Ueda ve Shige - Expose
Junno ve Koyama -  Chankapana
Kame ve Tegoshi - Love Your self
NEWS - REAL FACE
KAT-TUN & NEWS - SUMMARY


Ayrıca Kame'nin Joker Game filmindeki rol arkadaşı Isaya'da bar bölümünün konuğuydu. Iseya onlara kadınlarda beğendikleri noktaları sorduğunda Nakamaru popo deyince Kame ve Junno'nun " Ama sen Nakamaru'sun " diyerek itiraz etmeleri pdfppfhpfgph XD Kame ise " burun " dediği anda herkesin şokla tekrar etmesine koptum. İnce ve şekilli burunları severmiş Kame efendi. Iseya ise hemen " Yalan söylüyor. Onun Fukada (Joker Game'deki kadın) mini etek giydiğinde nasıl baktığını gördüm. " diyerek hepsini güldürüyor. XD


KAT-TUN - NEWS TALK PART

TALK PART ALTERNATİF

KAT-TUN & NEWS COLLAB

ALTERNATİF

KAT-TUN - DEAD or ALIVE

ALTERNATİF

FULL SHOW


KAT-TUN yeni singlelarının çıkış parçası olan Dead or Alive'ı Music Station'da seslendirecekti ancak ne yazık ki terör örgütü İşid'in iki Japon gazeteceyi kaçırması ve birini öldürmesi neticesinde şarkılarının ülkelerinin içinde bulunduğu duruma uymayacağını düşünerek son dakikada Dead or Alive dan vazgeçtiler. Onun yerine Regular versiyonda bulunan ve çok sevdiğimiz bir başka parça olan White Lovers isimli şarkılarını seslendirdiler. Oturarak sade bir performans sunmuş olsalar da her zamanki gibi harikalardı. Kame sohbet bölümünde yıl sonunda düzenlenen Music Station Super Show'da sahne arkasında X JAPAN grubunun lideri Yoshiki'nin yanına gelip ona başarılar dilemesinden bahsetti. O kadar heyecanlanmış ki kendilerinin sırası gelip sahneye çıktıklarında hala elleri titriyormuş.^^ Zaten X JAPAN ı ve Yoshiki'yi ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz bunu duyduğumda gerçekten çok sevindim. Benim için büyük bir hayal Kame ve Yoshiki'yi aynı sahnede görmek. ♥  Bu arada Kame gözlüklü nasssıııı ppfhpgfphgpfhgf ♥


KAT-TUN MUSIC STATION - WHITE LOVERS

ALTERNATİF

Kame'nin Second Love posteri yayınlanınca utanıp yüzünü saklaması XD

VİDEO

Joker Game'in yaratıcısı Shimotsuki Kayoko KAT-TUN u Japonya adına çalışan casuslar olarak işlediği ve özel olarak yayınlacak bir manga yaratmış. Birkaç bölüm olarak Weekly Big Comic Spirits'te yayınlanacak manga ile elbette Joker Game'in promosyonu yapılmış olacak hem de bizler KAT-TUN üyelerini manga karakterleri olarak görme şansını elde edeceğiz. Daha önce Yamanade'nin yaratıcısı da onları manga karakterleri olarak çizmişti ancak böyle bir hikaye kahramanı olarak değil^^ Üyeler çizimlere baktıklarında Nakamaru " Neden sadece ben çıplağım? " diye sormuş hehehe XD


KAT-TUN grup olarak fazla reklamda yer almıyor artık ama ellerindekini de kullanmasını beceriyor. Listen Radio reklamları Joker Game, Dead or Alive ve Listen Radio temalı çok hoş reklamlar olmuş. Junno'yu envai çeşit zibidilik yaparken görebileceğimiz birkaç versiyonu var hem de^^ Ueda'ya pilotluk, Nakamaru'ya da doktorluk pek yakışmış maşallah ♥ 
Kame Joker Game filminin tanıtımlarına hız verdi. Sonuçta birkaç gün sonra gösterime girecek. Baın toplantıları, düzinelerce dergiye kapak olması, TV showlarından showlarına koşması derken umarım kendine bakıyor ve yemeklerini yiyordur diye düşünmeden edemiyorum çünkü çalıştığı zaman kendini ne kadar kaybettiğini hepimiz biliyoruz. Basın toplantılarından birinde iki kriter Kame'ye bazı sorular sorarak onun nasıl bir casus olabileceğine dair bir fikir oluşturmaya çalıştılar. Kame'ye göre o casus falan olamazmış çünkü sır tutamıyormuş. Azıcık alkol aldıktan sonra " Hey millet ben casusum! " diye yumurtlayıvereceğini söylüyor. XD İnceleme sonrası Kame için " Kadınlara karşı zaafı olan biraz sapık bir casus " XD Kame de sırıtarak " Ben de böyle olduğumun farkındayım ama yarın bu " biraz sapık " ibaresi gazetelerde ve televizyonlarda yayınlandığına ailemin yüzüne bakamayacağım galiba " diyor. XD


Kame'nin ve rol arkadaşlarının katıldığı bazı tanıtım programları

Kame'nin kendisinin üstlendiği Sours reklamları da Joker Game promosyonu yaptı. Kame'ye gerçekten hayranlık duymamak mümkün mü? Kendisinin bağlantıda olduğu her reklam ajansı, her program (GOING gibi bir spor programı dahil olmak üzere) her yerde Joker Game ve Dead or Alive'ın promosyonunu yapması, adeta tek kişilik cengaver misali savaşması fazlasıyla takdire şayan. Onun başarılı olması demek KAT-TUN un da başarılı olması demek. Bunun bilincinde ve bir kez daha grubu için savaşıyor. Umarım bir kez daha ihanete uğramaz çünkü son bir darbe sanırım Kame'nin KAT-TUN için savaşma isteğini artık tamamen tüketecektir diye düşünüyorum. Kame Kame Kame Kame... Bir reklam ancak bu kadar güzel bir them şarkısına sahip olabilirdi haheaha XD ♥ 

Bu arada Kame'nin Aralık sonu gösterime giren filmi Vancouver no Asahi 1.200 milyon yen hasılatı aşmış. Şu ana kadar 9.8 milyon adet bilet satılmış durumda. Gerçekten Kame adına çok sevindim umarım Joker Game de bu kadar başarılı olur. 


Kame Joker Game filminin tanıtım turları kapsamında bu ay bütün Arashi programlarına katılacak^^ Julie en azından Kame'yi bu konuda ciddi anlamda destekliyor. Arashi ni Shiyagare programında soru cevap bölümünde üyelere bir soru soruyorlar ve Kame'nin verdiği cevabı düşünerek mavi tarafı veya kırmızı tarafı seçmeleri gerekiyor. İlk soru Kame'nin kadınlarda en çok hoşlandığı bölge dudaklar mı gözler mi? Normalde Kame'den burun demesini beklerdim ama hehehe. Ohno dudaklar derken Sho, Aiba ve Jun gözleri seçiyorlar ve kazanıyorlar. İkinci soru Kame sevgilisiyle tatil için nereye giderdi,  Paris mi yoksa Japonya'da bir bölge mi? Daha önceden Kame'nin konuk olduğu Another Sky isimli programı seyretmiş olan - ki bu konuda seyircilerin epey alayına maruz kalıyor- Sho Kame'nin Paris'i çok sevdiğini bildiğinden Paris'i seçiyor Aiba ile birlikte ve kazanıyorlar. Son soru Kame Arashi üyelerinden kiminle düet yapmak ister? Jun mu yoksa Ohno mu? Sho, Aiba ve Jun'un kendisi Ohno'yu seçiyorlar nedeni de Kame ve Ohno'nun iyi anlaşması, Jun ile çok S ve S olmaları. XD Ama Kame'nin tercihi Jun oluyor ve onu seçmiş olan Ohno kazanarak Kame'nin yapacağı yemeği yemeye hak kazanıyor. Şaşıran Jun'un " O zaman bir Arashi konserine gel yaparız. " deyince Kame'nin " Honto deska? " diyerek ciddiye almasına çok güldüm. XD

Sonra Kame buzdolabından seçtiği yemek kalıplarından biriyle yemek yapıyor. Şu tipe bakar mısınız? Kollarını sıvamış, ince beline önlüğü sarmış, yüzde bir ciddiyet pfhgfpghpghpgfpfh♥


Kame ayrıca V6 grubunun üyelerinden  birinin sunduğu bir programa katıldı. Burada beysbol tutkusundan grubundan ayrılan üyelerden sonra nasıl hissettiğine dair pek çok soruya yanıt verdi.

" Diğer arkadaşlarım da aynı şekilde hissediyorlardır ama benim için başından beri birlikte şarkı söylediğim birinin (Akanishi Jin) birden yok olmasıydı. Benim için kayıp hissi çok kuvvetliydi çünkü en başından beri ikimiz düet yapıyorduk. Bu yüzden sahnedeki açığı kapatmak için daha fazla çalışmam gerektiğini fark ettim. " 

diyor Kame. Ayrıca hala bazı şeyleri kabul edemediğini ama yine de çok uğraştığını söylüyor. Eminim içten içe hala daha fazlasını yapsaydım kalırlar mıydı diye düşünüyordur. Sanki her şey onun çabasına bağlı gibi hissediyor olmalı çünkü sorumluluk hissi çok kuvvetli biri. Ancak gitmek isteyeni bağlasan durmaz derler ya aynen öyle bir şey. Umarım Kame de bunu bir gün bizler gibi kabullenir. Onun için çok daha zor olduğundan eminim çünkü giden insanlar KAT-TUN için onunla birlikte ter dökmüş insanlar. Nasıl emeklerine sırt çevirebildiklerini idrak edemiyormuş gibi görünüyor.


VİDEONasıl poster ama? *_* Şubat ayının 6 sında başlayacak olan Kame'nin yeni dizisi Second Love'ın posteri yayınlandı. Posterin gösterildiği bütün tanıtım programlarında " seksi " olarak nitelendirilen poster kimi sunucuları adeta şoka soktu diyebilirim. XD Hatta tombik bir tanesinin ekrana dönüp postere bakıp önüne döndükten sonra şokla bir kere daha postere dönemsi ve aşağı yukarı incelerken " Sugooiii sugoiiiii " diye söylenmesi tam kopmalık.


Dizinin fragmanlarında da Kame'yi modern dans yaparken, Fukada'yı karşıdan izlerken ve ona ilan-ı aşk ederken gördük. Daha şimdiden telefon numarasını verme sahnesi epic bir hale gelmiş durumda. Hatta programlardan birinde bir sunucu kadın " Eğer ben olsaydım sadece uzatması yeterdi hemen alırdım. " dedi hahah XD Dans sahnelerinde bir bütünlük yok gördüğüm kadarıyla Kame'ye güzel görünebileceği birkaç estetik sahne, artistik görünebileceği birkaç tane de akrobatik sahne yaptırmışlar, sonra da bunları birleştirmişler gibi görünüyor. Ama bir bütün olarak hoş durduklarını kabul etmek gerek. Bu dizi giderek daha fazla ilgimi çekmeye başladı. Tokyo Bandwagon gibi olmayacağı şimdiden belli en azından baş roldeki hatunla öpüşecek, anlayan anladı sanırım. XD

Dizinin açılış them parçası KAT-TUN tarafından seslendirilen " KISS KISS KISS " olacakmış. Bu da yeni single için umutlarımızın artmasına neden oldu elbette.^^ Ama Mart ayında büyükler ligi single ve albüm çıkarıyor, Mart olmasa bile en azından Nisan'da bir single çıksa güzel olurdu. Ana parçayı ise MiSa seslendirecek. Yani iki güzel parça dinleyeceğiz.


VİDEO

VİDEO

VİDEO

VİDEO

VİDEO

VİDEO

VİDEO

VİDEO


Size geçen güncellemede Miyavi'nin Ellen Show'a konuk olacağından bahsetmiştim. Sonunda büyük hayallerinden birisi gerçekleşti ve Miyavi Amerika'nın en çok izlenen showlarından birine katıldı. Konuşma faslını izlerken ikinci elden utanç yaşayabilirsiniz zira Miyavi çok gergindi ve İngilizce'si de zayıftı. Buna rağmen neden yanında bir çevirmenle çıkmadığını anlayabilmiş değilim. Showun konuklarının İngilizce konuşmalarını şart koşan bir kuralı mı var acaba? Ama performansı bir harikaydı. MIYAVI performansında sırayla önce " What's my name? " şarkısından bir kısım ardından da " LET GO " şarkısından bir kısım seslendirdi.


VİDEO

VİDEO


Ailee , Jay Park ve Sane'nin ülkemizde verme ihtimalleri olan Unite The Mic konseri hakkındaki detaylar sonunda açıklandı. İstanbul Volkswagen Arena'da düzenlenmesi planlanan konser için tarih olarak 17 Mart, saat 19:30 belirlenmiş. Ancak bilet fiyatlarının çok yüksek oluşu nedeniyle ilginin az olacağı düşünülmekte.


VIP bilet (imza ve Hi-Touch etkinliği içine dahil): 510 TL
DELUXE VIP bilet (hi-touch etkinliği dahil): 375 TL
Diğer biletler: 100 TL


29 Ocak - 17 Şubat arasında BILETIX üzerinden bilet satışları olacak ancak yeterince bilet satılmazsa konser iptal edilip bilet alanların parası geri verilecekmiş. Bu kişiler içinde ancak Ailee sevilen birisi ancak o bile çok fazla seyirci çekemeyecek bana göre. Şimdiden geçmiş olsun. Bakalım ülkemizdeki Kore fanları bu etkinliği gerçekleştirebilecek kadar güçlüler mi göreceğiz. Bence Jay Park ve Sane yerine birkaç popüler Kpop grubu olsa daha fazla ilgi çekerlerdi.


Jang Geun Suk şu sıralar çok zor günler geçiriyor. Arada sırada bütün yurt dışında faaliyet gösteren sanatçılar gibi o da vergi kaçakçılığıyla itham edilir, bu konuda dedikodular yapılırdı. Ancak bu son patlak veren dedikoduya sahibi olduğu şirket tarafından yalanlama gelmesinin hemen ardından şirketin aslında 9 milyon dolar vergi cezası ödediğinin ortaya çıkması neticesinde Jang Geun Suk Three Meals a Day programından çıkarıldı, halkın ve gazetecilerin sert eleştirilerine maruz kaldı. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Kore toprakları dışında bir yerden emlak veya toprak alan kişi bunun için Kore'ye vergi ödemek zorunda. Çünkü Kore'ye değil başka ülkeye yatırım yapmış sayılıyor. Ayrıca elde ettiği gelirlerden de vergi vermeli. Tabii yurt dışında en çok faaliyet gösteren  Rain, Jang Geun Suk, Kim Hyun Joong, JaeJong ve Lee Min Ho gibi ünlüler özellikle mercek altına alınıyorlar. Vergi kaçakçılığı vatana ihanet gibi tepki alıyor. Bu yüzden sanatçıların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Jang'ın şirketi çalıştıkları incelemelerde çalıştıkları musahebe şirketinden kaynaklanan bir hata yüzünden ceza ödediklerini ancak bu durumun kesinlikle Jang ile bir ilgisinin olmadığını belirtmesine rağmen sonuçta şirketin sahibi bizzat Jang olduğu için okların hedefine giriyor. Jang'ın kendisi de fanlarından defalarca özür dilediği ve ne kadar çok üzgün olduğunu belirttiği bir mektup yayınlamış. Kore medyasında şu anda araştırılan ve ceza alan o kadar kişi varken neden özellikle Jang'ın üzerine gidiliyor ve gündemde tutuluyor tarzı savunmalar yapılsa da sanırım Jang'ın en büyün dezavantajı şirketin sahibinin kendisi olması. Bakalım gelecek günler sanatçıya neler getirecek göreceğiz.

Haberlerim şimdilik bu kadarrrr ~ Bayağı dolu dolu bir güncelleme oldu. Ama bir sonraki de en az bunun kadar dolu olacak. Kame'yi yine VS Arashi programında bu kez Arashi takımının bir parçası olarak izleme şansını bulacağız. Ayrıca Second Love ilk bölümüyle ekrana gelmeden önce promosyonların da artacağını düşünüyorum. Sizlerin de Johnny's konusundaki fikirlerini merak ediyorum. :)23. 1. likleri için benim tatlı, poz vermekten aciz, sevimli grubumu kutlarım^^

Selfie çekmeye çabalarlarken XD tey Allam yaaaa siz kim selfie çekmek kim XD46 yorum:

 1. İyi günler. Öncelikle bu güzel blog için teşekkür ederim. Her gün kontrol edip yeni güncelleme var mı diye bakıyorum açıkçası. Kat-Tun grubunu ve Kame'yi ben de çok severim. Her şey çok güzel açıklanıyor sitenizde. Tekrardan teşekkür ederim.

  Yalnızca bir şey isteyeceğim. Bunu kesinlikle olumsuz bir şey olarak algılamanı istemem. Ama diğer Johnny's gruplarından da haberler verirsen daha da mutlu olacağım. Özellikle Hey Say Jump'dan. Gerçi çok aktif bir grup değiller ama haberleri edindiğin kaynakları tam olarak bilmesem de gerçekten çok iyi haberler yakalıyorsun. O yüzden bu ricada bulundum. Bu ilginç ve sıcak haberleri bulduğun yerlerde onlardan da bir iki şey varsa ve paylaşırsan çok sevinirim.

  Tekrardan teşekkür ederim. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Blogumu beğenmenize sevindim. Ben her zaman yorumlarda bulunun ve ilgilendiğiniz grupları belirtin ki gözüme çarpan haberleri olursa yayınlarım demişimdir. Yamapi, Kis-My-Ft2, NEWS ve Arashi haberleri hep sevenlerinin istekleri sayesinde yer buluyor burada. Hey Say Jump hakkında da arada sırada bilgilendirme amaçlı haberler yayınlıyordum ama bundan sonra dikkatimi çeken önemli bir haber olursa yer vereceğim ;)

   Sil
  2. Güncellemelr için son derece teşekkür ederim. Bende gruplarımız için hangisi hayırlısı ise o kişinin başa gelmesini istiyorum. Ancak ben Julie'yi destekliyorum çünkü takip ettiğim haber kaynaklarından öğrendiklerimle Iijima'nin yönetim şekli ile ilgili öğrendiklerimden sonra kendisinden hiçde memnun olmadım. Ve günümüzde de bakıyorumda altındaki grupları yetenekleri ile değilde vücutları ile satış yaptırmaya çalışıyor ve bu durumda hiç hoşuma gitmiyor.

   Hey! Say! JUMP son derece aktif bir grup, kendi fan clubları var. Grupla ilgili son güncellemeleri oradan takip edebilirsin. Facebook sayfası 7/24 güncel. Blog sayfasına ise çevrilen röportaj ve haberler ekleniyor.

   https://tr-tr.facebook.com/HeySayJumpTr

   http://heysayjumpturkishfanclub.blogspot.com.tr/

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz yerlere bakacağım. Ancak burada da hebarlerini okumaktan zevk alacağım.

   Sil
  4. Ben genellikle Johnny's ile genel bilgiler ve haberler yayınlayan yerleri takip ediyorum. Çok önemli bir gelişme olursa Hey Say Jump! ile ilgili oralarda da yer bulur^^ Sorun sanırım benim çok fazla ilgimi çeken bir grup olmamaları ancak dediğim gibi haberlerine yer vermeye çalışacağım. ;)

   Sil
  5. Çok teşekkür ederim. Diğer haberlerinizi de zevkle okuyorum. Dediğim gibi Kat-Tun olsun News olsun çok severim bu grupları da. Kame'yi özellikle çok severim. Takipte olmaya devam edeceğim.

   Sil
 2. Smap dans edemiyor ne demek? Johnny's dansçı mı yetiştiriyor sadece? Arashi'nin tüm üyeleri sanki çok iyi dans ediyor. Ohno çok iyi dans ediyor, diğerleri eh işte. Milli idol olan smap i harcamak bu kadar kolay olmamalıydı. Kaldı ki çok yetenekli üyeleri var. Kimura Takuya efsane oyuncudur. Böyle rencide etmeye hiç hakkı yoktu. Baya kibirli demeçler vermiş. Sanki tüm gruplar süper dansçı! Çoğu grupta sesler vasatın altında, baş vokalistlerle şarkılar ancak idare ediyor. Zaten hayranların aa çok iyi dans ediyor, fan olacağım demediğini biliyoruz. Şirket hukuken zaten kızına kalır. Ama başarılı kimseleri üst düzey yönetici yapmasından zarar gelmez, aksine şirketin iyiliği için. Yine paralar kızına kalır yani. Bir de şu meşhur istismar edilen eski idolleri sorsalarmış iyiymiş. Umarım sadece iftiradır. Mide bulandırıcı çünkü. Şimdiki idoller de bunu bilip de ses çıkarmıyorlarsa çok hayal kırıklığına uğrarım. Başka bir şirkete gidebilirler çünkü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mary gerçekten de SMAP a hakaret etmiştir bana göre de. Hadi SMAP ı geçtim. Kis-My-Ft2 ya dans edemiyor demek saçmalığın daniskasıdır. Arashi'den kat be kat daha iyi dans eden bir grup oldukları sanırım ortada. Kaldı ki Julie'nin elindeki gruplara bakalım,

   TOKIO : Band, dans etmezler.

   Kanjani8: Band, Dans yeteneği sınırlı.

   Arashi: Özel bir dans yeteneğine sahip üyesi yoktur.

   KAT-TUN : Kame ve özellikle Junno dışında gruplar içinde geçmişleri arka plan dansçılığı oldukları için nispeten daha iyi bir grup, eşgüdüm problemleri ezelden beri var.

   V6 : Julie'nin elindeki dansçı en iyi grup.

   Hey Say Jump: Genç nesilden elindeki dans edebilen tek grup.


   Sonra tutup SMAP a laf ediliyor. Çarpılırsın valla XD

   Sil
 3. Tüm olayın özeti

  Julie: Annneeee Iijima-san benim oyuncağımı aldı git bişi de onaaaa

  Değil SMAPı sadece KimiTakuyu alsa da Iijimanın sırtı yere gelmez ama sonra aklıma Sexy Zone geliyo dsjfgkfdgdfjshjg Julie daha mı iyi diyorum, o da ben başkan olucam benbenbenbenebenn!!!1!!!!11 modunda, ne olacak JEnin hali

  Coni geri dön de kurtar buraları nolur (adam 80 yaşında öldü ölecek)

  Bu arada Matchy kim asddfghasadhf ya cidden soruyorum bunu Matchy kim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Match geçmişte solo sanatçı olarak 1 milyon satan ilk solo sanatçı imiş Johnny's de. Zaten Johnnys'in müzik dallarındaki ödülleri kabul etmemesinin nedeni de bizzat bu kişidir. Çünkü Matchy'nin aday olduğu bir dal yüzünden bir kişi annesinin küllerinin bulunduğu vazoyu çalmış ve onun adaylıktan çekilmesini istemiş. Matchy adaylıktan çekilmesine rağmen vazo günümüze kadar asla kendisine geri iade edilmemiş. Bu yüzden de Johnnys yeteneklerinin müzikal alanlardaki adaylıklarını kabul etmeme kararı almıştır. Bu olaydan sonra da zaten Matchy'nin popülaritesi hızla düşmeye başlamıştır. Şimdilerde genç nesil onu sadece günümüzdeki popüler gruplarla birlikte katıldığı etkinlikler sayesinde tanıyor. Aslında kimsenin s..klediği yok da o kendini öyle sanıyor. Hiyerarjinin ağırlığı yüzünden.

   Sil
 4. Johnny idol yetiştiren bir şirket doğal olarak ajansına katılan kişilerin iyi sesleri ve dans edebilme yetenekleri olmali, oyunculuk,sunuculuk vs idollukten sonra geliyor. SMAP üyeleri dans edemiyor ve sesleri de yok, ana vokal yapabilecek bir kişi bile yok grupta oysaki diğer gruplarda güçlü ana vokaller var ve diğer üyelerde ana vokallere arka çıkıyor. Fanların ve yapılan anketler vs sonucu Johnnynin en iyi dansçısı Ohno seçilmişti. SMAP ilk yıllarda yapılmayacak büyük skandallar işleyerek ajansa zarar verdi, üstelik dans edemeyip, sesleri olmamasına rağmen Johnny onlari kovmadi. Ve SMAP çıkış yaptığından beri sadece 2003 yılında Oriconda 1 numara oldu.Grup üyeleri de sesleri olmadiğının farkinda Nakai konserlerde ve muzik programlarinda mikrofonu kendinden çok oteye tutuyor ve bu yuzden Smap uyeleri oyunculuk ve sunuculuk gibi dallara yoneldi.Ve ilk çıkış yılında hiç bir plak şirketi bir şirket hariç SMAP in albumunu çıkarmamıştı. Ve Iijimae ile SMAP birlik olarak altinda ki gruplari bir şeylere zorlayip kirli oyunlar döndürüyorlar. Nakai Kis-My-Ft2 ile Shingoda Yamapi ile yakindan ilgileniyormuş. Iijimae altındaki grupları açarak yada sansasyonel dizi, program gibi şeylerle tutturmaya çalisiyor. Kimura iyi bir oyuncu ancak bakarsaniz Kimuranin sadece sansasyonel konulu dizileri reyting aliyo, normal konulu dizileri reyting almiyo. Sexy Zone, ero pi nazil oluyoda bu tarz şeyler ayni kişinin menajerliğindeki gruplarda oluyor çünkü haber kaynaklarının da dediği gibi Iijimae bu yolu seçiyor, bu yönetiminden de hiç memnun değilim. Matchy Johnnysnin solo sanatçısı, solo albüm satış rekoru kırmıştır bu rekoru henüz kimse geçemedi. Ayrıca Johnnynin istismar olayi doğru gibi geliyor bana sonuçta ünlü bir grupken işi bırakıp niye boyle bir yalan söylesinler. Ancak bunlar çok geçmişte kaldı, günümüzde Johnny asla böyle bir şey yapamaz, yapsa anında ortaya çıkar ve üstüne binerler. Fark ettiyseniz Johnny o yıllardan sonra halkin desteğini alabilmek için bir hayli uğraştı ve uğraşıyor. Günümüzdeki Johnnylerin bunu bildiğini sanmıyorum bilseler de bir şey yapamazlar Asyada bi ajansi birakip diğer ajanslara gitmek kolay değil. Hatta başka şirketten ayrıldın diye bilerek almıyorlar seni. Julienin yönetim şekli ve çalışmaları daha güzel, hic bu yollara baş vurmadan yetenekleri ile satış yaptiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anam anam SMAP ta vokal yapacak kimse yok ne demek? Nakai'nin mikrofonunu kendisinden uzakta tutarak şarkı söylemesinin tek nedeni sesinin çok güçlü olmasıdır. Hatta May J nin katıldığı programda ses gücünün kadınınkiyle eşit olması yüzünden şarkıda oldukça geride durmaya çalışmıştır. O çok bayıldıkları Arashi SMAP gibi dur durak bilmeden " CANLI " performanslar sunamaz. Arashi zaten en çok lipsnic yapan gruptur Johnny's te ki konserlerinde dahi yarısını bu şekilde sunarlar.

   SMAP ın geçmişte çok kötü skandallara karıştığı bir gerçek. Ancak onların gözden düşmesinin tek nedeni Kimura'nın bütün popülaritesine rağmen ve Johnny's e de karşı gelerek tıpkı Jin gibi evlenmesi ve çocuk sahibi olmasıdır. Bu olaydan sonra SMAP Iijima'nın başına atılmıştır.

   Iijima'nın kendi yönetiminde olduğu grupları birbirlerinin programlarına çıkararak desteklemesinde bir yanlış yok. Şu anda Julie'nin onun taktiğini taklit ederek kendi gruplarını aynı şekilde promote etmesi zaten bunu gösteriyor. Iijima bunun dozunu kaçırıyor mu? Evet. Ancak başka çaresi var mı? Julie'nin hiçbir grubu onun yönetimindekilerle etkileşime giremezken ne yapsın? Burada kimin kimin önünü tıkamaya çalıştığı ve diğerinin çıkış yolları aradığı düşünülmeli bence.

   Yamapi'nin skandalında nasıl Iijima'ya suç bulunuyor bunu da anlamış değilim. Yamapi yetişkin bir adam ve o telefonu alıp böyle bir suça karışmaması gerektiğini bilecek kadar da eğlence sektörünün bir parçası. Bütün bunlara rağmen halen bu hatayı yapıyorsa bu menajerin değil acı ama gerçek, kendisinin suçudur. Ayrıca dikkatinizi çekmek isterim ki asıl kavgayı başlatan kişi Ryo olmasına ve Jin ile Yamapi onu sakinleştirmek isterken bu belaya bulaşmalarına rağmen basın özürü yapan ve ceza alan tek kişinin Iijima yönetimindeki Yamapi olduğu, Julie yönetimindeki Ryo da bir cezai işlem görülmediği de bir gerçektir.

   Geçmişte Johnny hakkında yapılmış değişik iddialar var. Ancak kanıt sunulmamış ya da sunulamamış hiçbir iddia geçerli değildir. Bu yüzden bunlara sadece söylenti deniliyor. İsteyen inanır, isteyen inanmaz. :)

   Sil
 5. Johnynin geçmişte yaptiklarini göz önünde bulundurmadan lütfen olaylara objektif bakalim. Çünkü konumuz burada Johnnynin istismar olayi değil, yönetim konusu. Ve Johnny, yeğeni ve kizkardeşi yönetim olarak son derece iyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi tanımı göreceli bana göre. Geçmişe saplanmış bu yönetim tarzından kurtulmadıkları sürece de gerçekten iyi olamayacaklar benim gözümde sanırım. :)

   Sil
 6. Johnny şirketini, idollerini ve menajerlerini günden güne takip eden biri olarak , haklarında çıkan haber vs her şeyi bilen ve menajerlerinin çalisma ve yönetim şekillerini iyi bilen bir kişi olarak Julienin yönetimde daha iyi ve başarılı olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eh bu sizin fikriniz. Ben de saydıklarınızın hepsine sahibim ancak ben Iijima'ya haksızlık yapıldığı kanısındayım. Herkes farklı düşünebiliyor ortadaki olaylar ışığında sanırım. :)

   Sil
 7. Bu adsızların hepsini bir kişi mi yorumladı acaba? Çünkü ona göre cevap vermek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyıda okumanı öneririm.

   http://yanie02.livejournal.com/279311.html

   Sil
  2. Burada makalenin sadece bir kısmı var. Ben makalenin tümünün çevirisinin bulunduğu bir başka sayfadan size çeviri yaptım. ;)

   Sil
 8. Hayır ben bir yorum yazdım.

  YanıtlaSil
 9. Öncelikle güncellemelerine bayıldığımı söylemeliyim. Bende gözlemlemeyi ve takip etmeyi seviyorum, özellikle bu kişi kame olursa. Çünkü bence kame içi bir türlü boşalmayan bir kutu gibi. Her açtığında farklı bir şey sunuyor sana. Açıkçası hayata dair çok şey kaptım ondan. Ve beni hala şaşırtmaya devam ediyor. Ilginç ve gizemli biri.
  Kame nin programda akanishi ye değinmesi... onun ağzından kolay kolay akanishi yle ilgili bir şeyler duyamıyoruz malum. Yanlız merak etmiyorum değil jin bunları izliyormudur diye? Yada şu second love dizisini izlese yüzünün alıcağı hal? Herhalde ikinci bir eternal gelirdi .p
  kattun un jyj geçmesine çok sevindim. Kore piyasası son zamanlarda gözümden düşmeye başladı. Bence eskiden daha farklıydılar. Bir zamanlar bütün gün süper junior dinleyip te şimdi bu cümleleri kurmak komik açıkçası :D
  Şirketin başına kim geçmeli hiç bilmiyorum, bu konu hakkında pek bilgim yok çünkü. Senin yazdığın kadar bilgi sahibiyim. Ama bir tarafın diğer tarafı böyle kaba ve labali bir şekilde ezmesi sonuçta çok çirkindi. Ayrıca belirtmeliyim ki kimura Takuya gerçekten meşhur ve yetenekli biri. Kore sanatçılarını takip ederken bile sık sık ismini duyar bu kim acaba fln derdim yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, blogumu beğenmenize sevindim :) Kame aynen dediğin gibi her açtığında farklı bir şey bulabildiğin gizemli bir kutu gibi. Her ne kadar kendini koruma konusunda uzmanlaşmış olsa da bazen onun da çatlakları olabildiğini görüyoruz. Bence Kame'nin Jin hakkında bu kadar uzun süre konuşmamasının ardında kendisinin de dediği gibi hala bazı şeyleri kabul edememe durumu var. Ben, Biz neden yeterli olamıyoruz diye düşündüğünden de son derece eminim. Sadece bazı insanların hayallerinin değişebileceğini kabullenmesi gerekiyor. Jin açısından da Kame'nin ayağına gitmek ve konser salonu dolusu insanın önünde onunla konuşmak bayağı zor olmuştur eminim ama yaptı. Bunlar güzel şeyler, ufak da olsa beni mutlu ediyor^^

   Sil
  2. Evet kabul edememe durumu var bence de. Çünkü kame birçok şeyi kontrol edebileceğini düşünüyor. Ama her ikisi arasındaki bu farklılık ve ayrılık aslında kişilikleri arasındaki farklılıktan geliyor. Bir kere jin e göre kame çok baskın bir karakter. Çok daha kontrollü , kendinden emin ve kararlı. Ben kamenin birini sevmeyince onu tamamen sileceğini ve sevincecede sıkı sıkıya bağlı kalacağını düşünüyorum. Çünkü sadece işinde değil ilişkilerinde de oldukça kararlı. Jin ise daha rahat takılan biri. O an aklından ne geçiyorsa sergileyebiliyor. Kame ye göre daha çocuksu diyebilirim. Hatta o saf halleri öyle bir noktaya geliyorki bakanishi lakabı cuk diye oturuyor. konserde yanına gitmesi de tam ona göre bir davranış bence bu yüzden. Ama bende şaşırmıştım baya ilk okuduğumda. Çünkü sanırım şirket bu ikisinin görüşmesini istemiyor. Buna rağmen jin in gidip konuşması bazı şeylerin önemini çok güzel ifade ediyor

   Sil
  3. Aynen ben de bu şekilde düşünüyorum. Jin daha pervasız, sonuçlarını düşünmeden daha içinden geldiği gibi davranıyor. Mesela konserde yanına gitmesinin Kame'nin başına dert açabileceğini bildiği halde bunu gözardı edip içgüdülerini takip edebiliyor. Oysa Kame Jin'in orada olduğunu öğrense dahi eminim ki yanına gitmeye yeltenmezdi. Kame eğer içinde kendisi de varsa o projenin en iyi şekilde sunulması konusunda mükemmeliyetçi, bunun için kendini parçalayabilir. Oysa Jin " benim elimden gelen bu kadar zaten fazla kasmaya gerek yok bizim de eğlenmemiz gerek " şeklinde takılıyor. Fazla rahat ve fazla ciddi çatışması gibi bir şey onlarınki ama nasıl olmuşsa bir şekilde birbirlerine fit bir şekilde uymayı becermişler. Çok ilginç...

   Sil
 10. Anonimlerin çoğu farklı :) Johnny hakkındaki söylentiler maalesef çoğu japon netizenin ağzında. Adam şu an çok yaşlı, haliyle artık istismar edemiyordur. Sonuçta nasıl kadının beyanı esastır bu tür olaylarda, aynı o şekilde çocuk idollerin de beyanı esastır. İstismar mağduruna kanıtınız yok demek olmaz. Nice sapık ruhlu ünlülerin perde arkasında neler yaptıkları yaşlanınca kurbanlarının beyanlarıyla yıllar sonra ortaya çıkmıştır bakınız bill cosby. İstismar iddiaları söylenti diye geçiştirilemez. Para ve güç insanı saygın yapmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu bir geçiştirme değil. Meyve veren ağaç taşlanır derler... Bazılarının karalama amaçlı yapılmadığından nasıl emin olabiliriz? Bu söylentilerin Johnnys'in özellikle en güçlü olduğu dönemlerde çıkmış olması, hedefe sadece Johnny'nin alınmış olması tesadüf olamaz. Çocuğu başarısız olan veya bir gruba alınmayan, yıllarca arka planda abuk subuk danslar yapan ama bir hiç olan ebeveynlerin neler yapabileceğini bilemeyiz. Ben sadece her iki tarafa da bakmanın en doğrusu olduğunu düşünüyorum. Johnny eğer gerçekten istismarda bulunduysa öldükten sonra dahi bu ortaya çıkacaktır. Gerçeklerin üzeri asla sonsuza dek örtülü kalmaz^^

   Sil
  2. Öyle diyorsunuz ancak bu iddialarda bulunan çıkış yapamamış bir junior değil, hala daha Japonya'da üne sahip Hikaru Genji grubunun iki üyesi. Bir kitap yazarak kitapta bunlardan bahsettiler, zaten üne sahiptiler hiçte böyle karalama yapmalarına gerek yoktu. Bence bu işte doğruluk payı olabilir. Hem sonra Johnny neden tonla paralar vererek gazetelerin bu konuda haber yapmasını yasakladı? Para ile kolayca ceza almamayı da sağlayabilir Johnny.

   Sil
  3. Bir hatayi düzeltmek istiyorum yorumumu kontrol etmeden gonderdigim icin boyle bir hata oluştu, kitabi Hikaru Genji grubu üyeleri değil onun gibi ünlenen Johnnynin şirketin ilk yillarinda kurduğu ve çok ünlü olan grubun iki üyesi yazdi. Yani unlu bir grupken niye boyle bir çamur atsinlar. Bir kez daha belirteyim kitabi Hikaru Genji grubu üyeleri yazmadi, şirketin ilk yıllarında çıkış yapan başka bir grubun iki üyesi yazdı.

   Sil
  4. Bu konuda bazı değişik teoriler okudum. Ama insanların kitaplarının satması için yapabileceklerini de biliyorum. Gidip polise adam akıllı bir suç duyurusunda bulunmak dururken kitaplarında üstü kapalı suçlamalarda bulunmak ne kadar doğrudur tartışılır. Ayrıca elbette ki Johnnys de kendisi hakkında çıkan kötü söylentileri bastırmaya çalışacaktır.

   Unutmayalım ki Johnny yüzlerce binlerce gençle ilgilenen birisi. Bu iddiaların yirmi yıldan eski tarihi var. Adamın ondan sonra hiçbir söylentisi çıkmadı benim bildiğim. Johnny ne kadar güçlü olursa olsun eğer böyle şeyleri alışkanlık edinmiş bir sapık olsaydı çoktaan ortaya çıkardı diye düşünüyorum. Elbette işin arkasındakileri bilmek imkansız. Bu söylentilere inanan, Johnny ve kız kardeşi hakkındaki ensest ilişki iddialarına da inanabilir. Bütün dedikoldulara inanırsak o zaman gerçekleri içlerinden bulamayız. ;)

   Sil
  5. Johnny i savunan bir tek sizi gördüm. Çoğu japon netizenin dilinde kendisi. Merak etmeyin kat-tun a bir şey diyen yok. Onların istismar edildiğini düşünmüyorum zaten. Allah kurbanlarının yardımcısı olsun ne diyeyim. Tacize uğrayan kişiler maalesef kendilerini önce suçluyorlar ve yıllarca saklayabiliyorlar. Bu arada Johnny e açılan davadan haberiniz olmamasına da şaşırdım.The Tokyo High Court reduced the damages to ¥1.2 million, concluding that the reports of drinking and smoking were defamatory but that the allegations of sexual exploitation of adolescent boys by Johnny Kitagawa were true. A 2004 appeal to the Supreme Court by Kitagawa was rejected. Tokyo Yüksek mahkemesi reşit olmayan çocukların içki ve sigara içmesi iddialarını iftira olarak kabul ederken, ergen çocukların cinsel istismarlarını DOĞRU kabul etmiş. Johnny nin temyizini kabul etmemiş.

   1)If the boys refused his advances, Mr. Kitagawa would place them in a ‘bad position’ on stage – in the corner, out of the limelight, or refuse to allow them to appear on television all together. Having created a situation where it was impossible for them to refuse, he could and did sexually harass them.

   2) The plaintiff (Mr. Kitagawa) let the minors drink alcohol and smoke on a daily basis in his dormitory.

   3) When the underage pop group “Junior 4” were taken into custody for shop-lifting, Johnny’s Jimusho conspired with affiliated TV networks to put a lid on the story and keep it from being reported. This also happened with other, similar incidents.

   4) The plaintiff, and in particular the Jimusho office managers, singled out the members of the Four Leaves pop group for abuse and mistreatment.

   5) Adult tarento which had previously worked for Johnny’s were treated coldly for long periods of time (ed. – how is this even important, let alone libel?)

   6) The underage boys were given such busy show-business schedules that they were unable to attend school.

   7) The tarento employed by the Jimusho were routinely not paid money owed them.

   8) The Jimusho-affiliated fan clubs were managed in such a way that they ignored the fans.

   9) The mass media is scared of Johnny's Jimusho and only prints flattering things about them.

   Out of these nine claims, the courts found that 2,3,4, and 5 were defamatory. But they found that 1, 6, 7, 8, and 9 were supported by the evidence. To repeat: the repeated sexual abuse, failure to pay wages, heartless treatment of artists, the dereliction of responsibility to raise minors in his care, the systematic ignoring of fans, and the intimidation of mass media, were found to be true. These reasons alone are enough to call someone a "monster of show business," aren't they?
   1,6,7,8 ve 9. maddeler mahkeme tarafından doğru bulunmuş. Ve istismar olayı mahkemece kabul edilmiştir. Kat-tun u sevebilirsiniz ama patronlarını savunmanıza ne gerek var anlamadım.

   Sil
  6. Sevgili admin, şu bir üstteki ingilizce-türkçe yorumu ben yazdım. Ama sonradan sizi üzebilme ihtimalim olduğu için üzüldüm. Temiz kalpli olduğunuzu düşünüyorum, o yüzden Johnny i suçsuz ve iyi diye biliyorsunuz. Agresif yorumdan ötürü özür dilerim. Johnny e sinirliyim ben. Kişisel algılamayın. Başarılar dilerim.

   Sil
  7. Mahkemenin sonucu neymiş peki? Lütfen şu maddelere bakar mısınız? Saçmalıklardan ibaret değil mi? Fan clublerin istismarı kanıtlaması? XD Johnny'nin tavsiyelerini ve yönlendirmelerini dinlemeyenlerin sahnede arka planlara atılması ve TV showlarına çıkarılmamasının isitismarı desteklemesi? XD Yoğun programları yüzünden okula gidememelerinin istismarı kanıtlaması? XD

   İlk önce burada cinsel istismar mı eleştriliyor yoksa insan hakları istismarı mı var bunun bir ayrımını yapalım diye düşünüyorum. Japonya da ne yazık ki bu tür kurallar koyanlar sadece Johnny's değil. AKB48 kızlarının " ilişki kurmama " kuralı var. Date esnasında yakalanırlarsa anında postalanıyorlar. EXILE grubunda da durum farklı değil. Her şirketin kendine özgü yönetim şekilleri var. Eğer ki patronun sana sahnede nasıl davranmanı söylüyorsa öyle davranacaksın. Ret etme gibi bir lüksün yok. İmzayı attığın anda emir altına girmeyi de kabul etmiş oluyorsun. Bütün ebeveynler çocuklarını bu şirketlere verirken onları nelerin beklediğini az çok biliyorlar, yine de gönüllü olarak çocuklarını götürüp teslim ediyorlar.

   Yanlış anlaşılmasın burada Johnny'nin tarafını tutuyormuşum gibi görünmesin ama boş iddalarla ve söylentilerle adamı suçlayacak da değilim. Ben her zaman her iki tarafı da dinleme taraftarı olmuşumdur. Yoksa hala Jin'i anlamaya çalışmazdım. XD Ben bile yetenekler hakkında yazarken dedikodu olduklarını ve kesin olarak inanmamamız gerektiğini vurgulayarak yazıyorum. Belki çok fazla kaynaktan dayanak alarak yazdığım genelde yazdıklarım doğru çıkıyor. Ancak Johnny hakkında böyle iddialara son 10 yılda hiç rastlamadığımı söylemeliyim. Bunun KAT-TUN la hiç alakası yok. Kaldı ki Kame'nin yoğun programı yüzünden liseyi bırakmak zorunda kaldığını bilen biri olarak Johnny's in çalışma stilini beğendiğimi de söyleyemem. Eleştirmek istendiğinde şirket hakkında yazılacak çok şey var. Ancak bu durumların cinsel istismarla bir alakası yok. Bu yüzden bunları belirtmeye gerek duymadım^^

   Sil
 11. Sempai, kusura bakmayasin, buraya Soundscan'i konusmaya geldim diye.

  Evet SS daha iyi, Oricon'dan daha adil olabilir. Ama mesela su versiyonlari ayri sayma olayi onlara temkinli yaklasmama neden oluyor. Sirf bu yuzden degil, KAT-TUN soz konusu diye hic degil. Ama su sebeple...

  Gecen sene gozume usa muzik piyasasi etkililerinin aciklamalari ilismisti. Hatta 1-2 makaleyi ruscaya cevirmistim, kat-tun fandomu icin. Adamlar acikcasi japon muzik sanayisinden hosnut degiller. Cunku dijital muzik satislari, japonlar sayesinde surekli dususteymis. Herseyin sayisallastigi zamanda teknoloji devi japonyanin bu halde olmasi sasirticiymis. cd satirlarinin bu kadar yuksek olmasi anlamsizmis. fala filan iste.

  ve o makalelerde japonyada dijital muzigi yayginlastirmaya calisan 2-3 sirketin ismi zikredilmisti. onlar sorunun hantal yapiya sahip ajentalar ve idol endustrisi oldugunu saptamislar. japan idollerden "home-grown" diye bahsediyorlardi. (ruscada bu biraz tepeden bakmak gibi oluyor). iste o muzik kartlarin ve handshake eventlerin cd satislarini koruklediginden soz ediyorlardi. oysa bu dijital muzigin satislarini olumsuz etkiliyor. ve bu kotu. neden?!!! neden fiziksel cd satislari kotu ki? bundan bahsetmiyorlar. bunu sorgulamaya bile acmiyorlar. bu bir aksiyom.

  ve bir de bu baglamda, Kore'li SM cin (ya da taycanli) ve japonyadaki yerel label'lerle anlasarak dijital muzik distributorlugu yapacak bir sirket kurmuslar, japonyada.

  yani butun bunlar gosteriyor ki, yankee'ler dunyanin 2. buyuk musiz piyasasi olan Japonya'yi kendi halinde birakmayacaklar. oraya el atacaklar, tabii ki, her zamanki gibi pastadan en buyuk payi kendileri kapmak icin. ve bu beni raatsiz ediyor.

  yani Soundscan bu yenilirklerin habercisi. eminim bir gun onu Oricon'u alt etmis olarak gorecegiz. su an bildigimiz ve sevdigimiz sistem cokecek ve dunyanin geri kalan her yerinde oldugu gibi american hegemonyasi burada da baslayacak.

  yanlis anlama. amerika karsiti degilim. sadece onlarin bu "demokratilestirme" sevdasina gcigim. tamam, japonya'nin degismesi gerekiyor olabilir, ama neden bunu baskalarinin zorlamasi ile yapsin ki? neden birileri kalkip onlara nasil olmalari gerektigini dikte etsin?

  aaa, kusura bakma, su an turkcem biraz zayif kaldi anlatmak icin. ama umarim, neden Soundscan'a temkinli yaklastigimi anlamissindir.

  muzik kartlarinin iptali guzel haber. handshake event biletleri de iptal olsa uzulmem. ama sonra sira versiyonlara gelecek, emin ol. ve bu daha bati'nin japonyadaki ilk adimlari olacak.

  paranoyak miyim? belki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soundscan konusundaki düşüncelerine katılıyorum. Pek çok yönden adil gibi görünse de toplam satışları almaması ve versiyonları ayrı ayrı sayması yüzünden gün gelecek gruplar sadece 1 versiyon çıkararak birinciliği elde etmeye çalışacaklar. Eğer amaçları gerçekleşir de Oricon'u bir şekilde silmeyi başarırlarsa olacak budur.

   Amerikalılar kendi müzik piyasalarıyla rekabet eden her şeyden hoşlanmazlar zaten. Fiziksel CD satışlarında Japonya'nın Amerika'nın önünde olması bile onları irrite etmeye yetiyor. Ancak Japonya'nın pastası o kadar büyük ki idollerinin o pazara yönelmelerine de engel olamıyor. Avril, Lady Gaga, One Direction derken yavaş yavaş Japonya'ya daha fazla ağırlık verir oldular idolleri. Bu da rahatsız edici bir durum elbette.

   Kore'li idoller için de Japonya pazarı para kazanma meydanı. Kendi ülkelerindeki satışlardan ve konser turlarından kazanmadıklarını buradan kazanıyor hatta bu kazançlarla kendilerini döndürüyorlar. Japonya iştah kabartmaya devam ediyor çünkü fiziksel CCD satışı çok yüksek hala ve hala yüksek. Handshake event biletleri dahi kesilse Arashi gibi gruplar hala yüksek satışlar elde etmeye devam edecekler. Bu yüzden insanların Soundscan daha adil diyerek buraya yönelmeleri beni de rahatsız etse de sonuçlara bakmadan edemiyorum. Bakalım Oricon ve Soundscan arasındaki bu rekabetin sonucu ne olacak? Oricon'un yıkılmamasını ben de istiyorum açıkçası. Kendine çeki düzen verse yeter. :)

   Sil
 12. Arashi fanı olduğum için Julie'yi desteklesem de Iijima'ya yapılanlar düpedüz saygısızlık. Hani derler ya keser döner sap döner gün gelir hesap döner o zaman Iijima'nın yapacaklarından korkmak lazım bence.
  Bu arada Kame'nin Jun ile düet yapmak istemesi belki aralarındaki soğukluğun erimesine yardımcı olabilir.KAT-TUN' daki favorim Kame olmasa da severim keratayı :) Bu arada Arashi -özellikle de Matsujun- ve aktrist Shibasaki Kou ile ilgili daha çok haber yayınlar mısınız? Haberler için teşekkürler. Kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Iijima'nın bu son olaylardan sonra neler yapacağını ben de büyük merakla bekliyorum. Japonlar onurlarına çok düşkün insanlar. Mary'nin sözleri bence haddini biraz aşarak kadının gururunu kıracak seviyeye ulaşmış. Seviyesizleşmiş diyebilirim. Bunun bir karşılığı olacak mı yoksa Iijima her şeyi sineye çekip yine her zamanki gibi işini yapmaya devam mı edecek göreceğiz.

   Matsujun ve Kame arasında bir parça soğukluk olduğunu ben de düşünüyordum. Nino ile arasında daha fazla soğukluk var iken son programlarda baktım ki Nino Kame'ye karşı çok yumuşamış. Bakışları bile değişmiş sanki. Ya birlikte biraz zaman geçirdiler ya da Nino davranışlarına çeki düzen verdi diycem ama o böyle biri değil. Sivri dilini kullanmaktan bir kere bile olsun kaçınmaz. Ama Kame'nin varlığından böylesine hoşnut görünmesini hem çok garip hem de sevindirici buldum nedense^^ Sho zaten Kame ile iyi hep Kame-chan diye konuşuyor. Ohno ile arası da fena değil. Matsujun ile neden böyle hissediyorum bilmiyorum.

   Arashi fanlarının uzun zaman önce yaptığı istekler doğrultusunda zaten hemen her güncellememde onlar hakkında haberlere yer vermeye çalışıyorum^^ Aşağıdaki en çok msj attığım konularda da göreceksin. :)

   Sil
 13. Arkadaşlar Arashi severler gerçekten objektif olarak soruyorum şunu; sizce Arashi üyelerinde ses var mı? Ohno Satoshi dışında diğerlerinin ses o kadar kötü ki. Nasıl seçilmişler hala anlamıyorum. Tamam bazılarının oyunculuk yeteneği çok iyi (nino gibi) ama boyband için vasatın altındalar. Ohno Satoshi başka bir grupta değerlendirilebilirdi, adam neredeyse tek başına tüm şarkıları götürüyor. Dans desen bir tek o dans edebiliyor, diğerleri eh işte. Sırf Jun Matsumoto nun Hana yori dango sunun ekmeğini iyi yediler. Şimdi bir News e bakın vokal ve dans açısından bir Arashi'ye. Tamam sempatikler, variety showları iyi, oyunculuk iyi bazısının ama Johnny'nin 1 numaralı grubu olmaları haksızlık ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahsen ben Ohno'nun sesini gerçekten beğeniyorum ve grup içinde canlı performans sunma cesaretine sahip tek kişi de odur sanırım. Belki de bu yüzden grup içinde solo singleı çıkan tek üye. Diğerlerinin böyle bir şeye cesaret edebileceğini pek sanmıyorum. Grup en büyük imtihanını ünlenmelerini sağlayan Matsujun evlenince verecek ama bakalım^^

   Sil
  2. Evlense de saklarlar belki, sonuçta tüm johnny üyelerinin kız arkadaşı var :) Gizli saklı çocuğu olan idol varsa bile şaşırmazdım :) İnsanlar cidden tüm idolleri ilişkisiz mi sanıyor ya, hardcore fanları kastediyorum. İdol kavramı azıcık esnetilseydi de kim kiminle öğrenseydik ^^ Ben ikemen idol olacam ve single takılıcam öyle mi :) Yok öyle bir dünya.

   Sil
 14. Haberler için çok teşekkürler :3
  Öncelikle ben sadece gruplarla ilgileniyorum ve şirket hakkında pek bir bilgim yok. Sadece hangi grup hangi kişinin yönetimi altında onu biliyorum. Şimdi başkanlık ile ilgili olan yazıyı okuyunca çok şaşırdım. Kadın resmen hakaret etmiş. Iijimanın gurur yapıp belirli bir zaman sonra karşılık vereceğini düşünüyorum ben. Hem onun taktiklerini beğenen biriyimdir. Sevdiğim ve fanı olduğum tüm gruplar Julie'de olsa da onun gruplarının başarısına da laf atamam. Fakat yine de haksızlık yapılmış gibi görünmesine rağmen Julie'yi destekliyorum.
  Her neyse, bana kalırsa şirkette çıkış yapmış idollerin çoğunluğu yetenekli idoller. Sesleri iyi tipleri iyi ve fan toplayabiliyorlar. Tabii aralarında daha yetenekli olanları da var mesela Ohno. Dans ses oyunculuk*ben beğeniyorum* tip. :& Arashiden pek hoşlanmayan ama Ohno'yu çok seven ve beğenen insanlar tanıyorum. Daha sonra Yamada var Kame var ve daha bir çoğu. Beğenmedigim tek şey ki bunu iki tarafta yaptı ve yapıyor ; Bir üyeyi öne çıkarmak ve daima onu center yapmak. Kis-my bunun için çok tepki almıştı mesela. Arashi de Matsujundu fakat şuan herkesin eşit derecede olduğunu düşünüyorum. Ve Ariyamayutochii dörtlüsü var, çoğu kişi onlardan başka Jump üyesi tanımıyor çünkü her yerde hep onlar var ve bu taktiğin değişmesinin grubu daha iyi yönde etkileyeceğini düşünüyorum. KAT-TUN ilk zamanlarda sadece Akameden ibaret gibiydi ama sonra bu değişti. Grubu hala Kame götürse de diğer üyelerde onun kadar ünlü olmaya başladı. Umarım tüm gruplar ileride bu şekilde olabilir. :&
  Herneyse fazla uzun olmadan, haberler için yeniden teşekkürler. Yeni yazılarını bekliyorum :3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Center meselesini uzun zamandır eleştiriyorum ben zaten KAT-TUN u da zamanında bu yüzden çok eleştirdim. Şu anda KAT-TUN un centerinde yine Kame var ama en azından artık diğer üyelere daha fazla meydan kalıyor ve ön plana çıkabiliyorlar. Kis-My-Ft2 aralarındaki bölünmeyi aşmaya başlamış bir görüntü veriyor. Busaiku'nun iyi bir satış grafiği yakalaması bence bunun göstergesi zaten. Iijima dişe diş mi diyecek yoksa geri plana mı çekilecek göreceğiz^^

   Sil
 15. merhaba senin yazılarını seviyorum ben de bir kamenashi fanıyım lütfen joker game filminin bilet satışlarının nasıl gittiğini paylaşırmısın teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni güncellemede bu konuyla ilgili bilgi vereceğim. Ben de zaten hem filmin ilk hafta gişe sonuçlarını hem de Second Love'un reyting sonuçlarını bekliyorum^^

   Sil

 16. weiboda kamenin dizisi en çok konuşulanlar arasında herhalde çinliler diziyi sevdi kamenin çinde de fanlarının çok olması hoşuma gitti üzgünüm birden weiboda dizinin ismini görünce heyecanlandım bu arada seni ve yazılarını seviyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten Kame'nin son dizisi çok büyük ilgi çekiyor. Özellikle de seks sahneleri nedeniyle Kame gündeme oturmuş durumda. Zaten Kame'nin ve KAT-TUN un Çin'de büyük bir hayran kitlesi var (bkz Jin'in nasıl sevildiğine az biraz fikir vermiştir sanırım.) Onları engelleyen Johnnysin KAT-TUN u her yıl dünya turu ya da en azından asya turuna göndermemesi ne yazık ki :(

   Sil
 17. Koki yi şirketten kovdular ama neden ohno yu 2008 skandalında kovmadılar? Kat-tun a çok haksızlık yapıldı çok. Bıktım Arashi yi görmekten heryerde. News fanıyım bu arada. Yuya tegoshi'nin sesi tüm arashi yi yener ;)

  YanıtlaSil